środa, 23 października 2013

Zwózka drewna, wspomnienie chwil minionych.

         Dzisiejszy dzień obfitował we wspaniałe rozrywki. Żona miała wolne, więc po śniadaniu wyruszyliśmy na wyprawę, której celem było pozyskanie drewna do palenia w piecu. Niedaleko nas pozostały resztki po wycince – bale grubości powiedzmy 20 centymetrów. Pewnie zastanawiacie się jak osoba chora, z niewydolnością oddechową może zwozić drewno do piwnicy. Otóż okazuje się, że jeśli nie ma wyjścia to może. Z pomocą przyszedł stary wózek dziecięcy. Okazał się dobrym pomocnikiem. Oczywiście z całym kontyngentem to musiałem jechać na kilka razy i jeszcze kilka kursów zostało. Na razie mam zabezpieczone drewno na kilkanaście dni. Ktoś powie, że to mało, ale przy skromnych zarobkach gratisowy opał jest niezwykle atrakcyjny. Zresztą od dwóch lat mam taką taktykę, że przez cały rok po troszeczku zapełniam piwnicę. W zeszłym sezonie grzewczym na samym darmowym drewnie grzałem od października do końca grudnia. A przypominam że mieszkanie jest na parterze, wilgotne i mieszka tam moja mała córeczka.
Jestem bardzo osłabiony. Załadowanie jednego bala, kilka wymachów toporem lub przejazd kilkunastu metrów i już zaczynam się dusić. W ruch idzie inhalator. Obawiam się, że to może być mój ostatni sezon na drewno… W zasadzie ból kręgosłupa podczas zwózki nie jest taki straszny. Zaczyna się dopiero gdy przychodzę po wszystkim do domu i odpoczywam. Tramal tylko nieco łagodzi stan… Więc cierpię. Dlaczego tak się katuję? Odpowiedź jest prozaiczna. Nie mamy zbyt wiele pieniędzy. Opał jest okropnie drogi, drewno leży porzucone więc teoretycznie można je zebrać. Nikt mi za darmo piwnicy nie napełni, żonka nie da rady… Zawsze starałem się wszystko robić sam. Nie lubię nikogo o pomoc prosić i czuję się skrępowany gdy ktoś pomaga mi. Jednocześnie bardzo chętnie pomagam innym. Czy jestem dziwakiem?
Co jakiś czas przypomina mi się jakiś epizod z mojego życia, lub jakiś jego  fragment. Wtedy z perspektywy czasu i z innej pozycji mam szersze spojrzenie. Wiem, że pewne rzeczy mogły by potoczyć się inaczej. Jednak tak się nie stało, a teraz już za późno na żale i rozdrapywanie starych ran. W przeciwieństwie do niektórych znanych mi osób ja uczę się na własnych błędach. I to chyba jest zasadniczy sens wspominania. A teraz posłuchajcie.
Jakieś dziesięć lat temu zakończył się w moim życiu okres radosnej twórczości poetyckiej. Trwał od początków szkoły średniej z różnym natężeniem. Owocem tej pracy było kilka zeszytów w kratkę zapisanych bardziej lub mniej udanymi pracami oraz okraszone rysunkami – często lepszymi niż same wiersze. Nic nie ocalało poza strzępkami utworów które utkwiły mi w pamięci. Ostatni ocalały zeszyt powszedniej zimy zakończył swą egzystencję w przepastnej, nienasyconej gardzieli pieca kaflowego. Myślałem, że to choć trochę wyleczy mnie z nawracających wspomnień. Nie zawsze miłych, nie zawsze chcianych. Pomyliłem się. Uzyskałem jedynie to, że pewne rzeczy, które chciałbym zachować tylko dla siebie nie zostaną ujawnione przez moją żonę. A i tak jej z czasem wszystko opowiadam. Dużo już wie… Jak nikt inny. Zastanawiałem się czy moje wiersze były dobre. Ludzie komentowali je na blogu w pozytywny sposób, niektórzy kradli i publikowali jako swoje więc chyba coś w sobie miały… Dziś w komputerowym archiwum odnalazłem starą kopię z roku 2004. Okazało się, że ocalało kilka utworów. Będę je publikować co jakiś czas, pojedynczo aby na dłużej starczyło. Zapraszam do czytania i oceny.

"Na marginesie"

Chęć śmierci ogarnia mnie
Chęć śmierci osacza mnie
Wiem że nie odejdzie
Dopóki nie zabierze mojej duszy

Pierdolę życie, które nic nie daje
Jest jedną pętlą cierpienia
Potrzebuję głosu, który mnie wyprowadzi
Potrzebuję światła co rozświetla mrok obłąkania
Potrzebuję tych rzeczy zanim
Zanim wpakuje sobie kulkę w łeb

Chęć śmierci ogarnia mnie
Chęć śmierci osacza mnie
Wiem że nie odejdzie
Dopóki nie zabierze mojej duszy

Teraz już wiem jedną rzecz
Że za późno dla takich jak ja
Jesteśmy na marginesie życia
Spychani, niedostrzegani, każdego dnia to samo
Jakbyśmy nigdy nie istnieli
I tylko huk wystrzału może o nas przypomnieć

Chęć śmierci ogarnia mnie
Chęć śmierci osacza mnie
Wiem że nie odejdzie
Dopóki nie zabierze mojej duszy

1 komentarz:

  1. Aż przypomina mi się tata mojej córki... zmarł już prawie 3 lata temu... ja się za Ciebie nie pomodlę ale strasznie mocno trzymam kciuki! ; ))))

    OdpowiedzUsuń