sobota, 26 października 2013

Poranne wycieczki Wiktorii, rzecz o chorobach.

Obudziłem się dosyć niechętnie. Wstając rano myślałem że będzie trochę lepiej. Niby na początku było… Obudził mnie pełen złości płacz Wiktorii. Okazało się, że wlazła do łazienki, potem pod prysznic. Wejście do brodzika okazało się o wiele łatwiejsze niż z niego wyjście. Miała też ochotę na kąpiel, a tu nikt nie chciał odkręcić jej wody… Więc się zezłościła.
Samopoczucie rano było na tyle dobre, że udało mi się zjeść jako takie śniadanie wspólnie z córą. Potem do południa mi dzień upływał na lenistwie, Wice na polowaniu na kota i mnie a kotu na obmyślaniu sposobu kradzieży jedzenia ze stołu. Posiedziałem sobie przy kompie – w zasadzie większą część dnia staram się przebywać w pozycji siedzącej tzw. “pozycji woźnicy”. Jest ona lepsza dla mojego oddychania, co więcej mogę w niej siedzieć przy laptopie, co jest ostatnio moją główną rozrywką. Oczywiście cierpi na tym mój kręgosłup ale… Wolę jak mnie boli, niż jak bym się miał dusić. Więc tak do południa zmniejszałem duszności jednocześnie zaciskając z bólu zęby. Po dwunastej córka na chwilę poszła spać, a ja pełen wiary w sukces przedsięwzięcia zabrałem się za sprzątanie pokoju. I tak jak wczoraj duszność i zmęczenie przyszły bardzo szybko.
Po piętnastej wróciła ze szkoły Angela. Zaliczyła informatykę na 5. Zjadła i uciekła spać, ja znowu zostałem z wiktorią. Trudno ja było utrzymać z dala od mamy bo bardzo się przez cały dzień stęskniła. A utrzymać trzeba było bo uczucia swoje wyraża dokazując, skacząc i zaczepiając. Tak minął nam dzień.
Zdrowie… Choroby strasznie mi dokuczają, jestem na razie w takim stanie, że nawet nie mam co myśleć o wyjściu z domu… Za duże ryzyko i za duże zmęczenie. Świat podziwiam zza okna. Nawet mój kot wychodzi pobiegać na zewnątrz… Zastanawiałem się kiedyś co jest gorsze. Czy przewlekły ból czy też przewlekła niewydolność oddechowa. I jednak to drugie. Do tego wszystkiego dochodzą sprawy typowo neurologiczne… Ataki epilepsji, niedowład kończyn – powolutku ale jednak postępujący. To samo dotyczy rąk z tą różnicą że tam to jest zdrętwienie… Razem z lekarzem podejrzewamy, że padaczka ma podłoże niedotlenienia, zresztą kiedyś już na EEG wyszło, że typowych zmian nie ma ale mózg jest w ciągłej gotowości. Cały czas pracuje tak jak na moment przed atakiem.
     W nowym miesiącu jadę do kliniki z wnioskiem o koncentrator tlenu który zaczyna być powoli niezbędny. Jeszcze tylko raz się co do tego upewnię na konsultacji i do dzieła.
Jutro ma około południa wpaść pomóc mi szwagierka. Jestem coraz słabszy, coraz częściej potrzebuję, i potrzebował będę pomocy. Strasznie to dla mnie krępujące, ale cóż… Trzeba brać, co Bóg daje…
Na zakończenie jedna z najważniejszych rzeczy które trzymają mnie przy życiu. To najpiękniejsze chwile, radość własnego dziecka. Uśmiech i beztroska – to istota dzieciństwa. A to jedno z najpiękniejszych zdjęć.

1 komentarz: