środa, 23 października 2013

Wola walki

Od czasu do czasu podczas swoich internetowych podróży spotykam się z ludźmi którzy utracili wolę walki. Nie ma w nich chęci do życia, brak jest sił do zmiany swojej sytuacji która zdaje się być nie do zniesienia. Postrzegam ich zupełnie inaczej niż oni siebie, dlatego łatwiej mi dostrzec niekiedy różne rozwiązania. I te dobre i te złe… Przeważnie jednak ich cierpienie osiąga taki pułap, że osoby te nie chcą już pomocy. Nie chcą zmiany na lepsze, nie maja ochoty przynajmniej  spojrzeć na koncept który mógłbym zaoferować. Jedynie czego tak naprawdę pragną to pozbyć się bólu, a jedynym sposobem na to Według nich jest śmierć.
Kiedyś też tak postrzegałem świat, wtedy jednak moje problemy w porównaniu do obecnych były zabawą przedszkolaka. Co wcale nie znaczy że w owym czasie nie cierpiałem okrutnie – wprost przeciwnie. Teraz, z perspektywy minionego czasu gdy bogatszy jestem o nowe doświadczenia i zasobny w sposoby radzenia sobie, mogę ich część przekazać dalej. Może uchroni to kogoś przed popełnieniem błedów które ciągną się potem przez całe życie.
Moja obecna sytuacja bije wszelakie rekordy abstrakcyjności, koszmaru i nieprawdopodobieństwa, będąc przy tym świadectwem Wiary i zadziwiających możliwości organizmu. A wszystko zaczęło się w roku 2012, kiedy po kilku miesiącach złego samopoczucia, szybkiej męczliwości, spadku masy ciała wreszcie doprosiłem się o skierowanie na badania. Dostałem je tylko dlatego, że zmieniłem poradnię. W powszedniej lekarka przez blisko dwa lata leczyła mnie na przewlekłe zapalenie oskrzeli dziwiąc się ze przepisane leki nie odnoszą skutku… Więc kiedy już stanąłem do przeglądu okazało się, że węzły chłonne popuchnięte są do dużych rozmiarów, płuca zaatakowane drobnoguzkowatymi zmianami a wydolność oddechowa wynosi nieco powyżej 20%. Wylądowałem zatem na pulmonologii. W czasie diagnostyki któryś lekarz wziął żonę do siebie, poprosił aby usiadła. Powiedział, ze podejrzewają chłoniaka i jeśli ich podejrzenie się sprawdzi to zostało mi około trzech tygodni życia. Możecie sobie wyobrazić co działo się z żoną po tej wiadomości. Ja podszedłem do tego na chłodno – jeśli nie ma nic pewnego to nie będę się martwił. Spokojnie czekałem sobie na wycinek i histopatologię. Na moje szczęście okazało się, że zmiany nie mają charakteru złośliwego i są w jakimś tam stopniu do podleczenia lub co ważniejsze – zatrzymania. Terapia sterydami przyniosła pozytywne rezultaty. Niestety jak to bywa choroba ciągnie za sobą drugą chorobę. Zmiany w płucach jak i styl życia oraz inne nie znane mi uwarunkowania zaowocowały przewlekłą obturacyjną chorobą płuc w stadium ciężkim/bardzo ciężkim – tu zdania są podzielone. POChP zaowocowało u mnie przewlekłą niewydolnością oddechową, wiec sami widzicie drodzy czytelnicy, że sytuacja jest poważna.
Według ostatnich badań sprzed miesiąca zostało mi około kilkunastu tygodni życia. Lekarz powiedział mi dosłownie “niech pan jak najwięcej czasu z córką spędza, bo tego czasu nie zostało panu zbyt wiele. I niech pan uważa na infekcje – zapalenie oskrzeli prawdopodobnie skończy się dla pana tragicznie”. Czy nie powinno mnie to zdruzgotać? Nie. To daje mi siłę do walki – świadomość, że już postawiono krzyżyk motywuje mnie. Cóż zawsze byłem przekorny. Roześmiana buzia córeczki wlewa we mnie nowe siły, objęcie przez żonę pomaga gdy ból staje się nie do wytrzymania. A boli coraz bardziej i coraz częściej… Lekarze kierują mnie albo do hospicjum domowego albo do leczenia morfiną. Odmawiam konsekwentnie, pozostając na dużych dawkach tramalu. Jedyne do czego powoli się przekonuję to koncentrator tlenu, który zaczyna być potrzebny, nie jest jednak niezbędny. I tak płynie powoli czas. Choroba jest częścią mnie i jest w jakiś sposób wpisana w rodzinę. Nie zawsze jest łatwo, mam świadomość, że mój stan zdrowia jest bardzo dużym obciążeniem dla bliskich. Wiem co to strach o ukochaną osobę i świadomość że jest ona w stanie terminalnym, wiem co to znaczy patrzeć jak ktoś gaśnie i czuć tą nieomal fizycznie wyczuwalną bezsilność…
Nie poddam się.

… Nie straćcie ani chwili ze swojego życia. Nie urońcie ani minuty…

3 komentarze:

  1. O rany! jakie to wszystko niesprawiedliwe!

    OdpowiedzUsuń
  2. Dopiero natknęłam się na Twojego bloga, ale postaram sie nadrobić zaległości w czytaniu. A Tobie zdrowia życzę i tak pozytywnego nastawienia jak teraz. Trzymaj się :)

    OdpowiedzUsuń